logo

Bakanlık, kılavuz kaptan transfer yasağını Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ile sınırladı

Kılavuzluk ve römorkörcülük faaliyet lisansları ile hizmet izin belgeleri verilmesi tamamlanana kadar kılavuzluk teşkilatları arasında direkt veya dolaylı bir şekilde kılavuz kaptan geçişine yasaklayan bakanlık, bu kararını 24 saat içinde kaldırdı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü, kılavuz kaptan transfer yasağını Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ile sınırladı.

Genel Müdür Okay Kılıç imzasıyla 11 Şubat 2019 tarihinde yayınladığı tamimle, Kılavuzluk ve römorkörcülük faaliyet lisansları ile hizmet izin belgeleri verilmesi tamamlanana kadar kılavuzluk teşkilatları arasında direkt veya dolaylı bir şekilde kılavuz kaptan geçişini yasaklarken, 13 Şubat 2019 tarihinde yayınladığı yeni bir tamimle teşkilatlar arasında kılavuz kaptan geçiş yasağını, sadece Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ile sınırladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Okay Kılıç imzasıyla “Kılavuz Kaptan Yeterlilik Belgeleri” başlığıyla 13 Şubat 2019 tarihinde yayımlanan yeni tamimle, kılavuzluk teşkilatları arasında kılavuz kaptan geçişinin yasaklanmasının  sadece Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ile sınırlandığı belirtildi.

13 Şubat 2019 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Okay Kılıç imzasıyla, yayınlanan tamim aynen şöyle;

“İlgi (a) Yönetmelik gereğince hazırlanan İlgi (b) genelge ile Türk Boğazlarını kullanan gemilere kılavuzluk ve römorkörcülük hizmetlerinin Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından verilmeye devam edileceği hususu ulusal mevzuat zemininde vurgulanmıştır.

İstanbul ve Çanakkale Boğazı ile Marmara Denizi’nde gemilerin geçiş alanı olarak kullanılan yaklaşık 110 millik ulaştırma koridorunda seyir emniyeti ile can, mal, deniz ve çevre güvenliği amacıyla verilmekte olan gemi trafik hizmetleri kapsamındaki kılavuzluk ve römorkörcülük hizmetlerinde zaafiyet yaşanmaması ve mevcut vardiya düzeninin sağlıklı olarak sürdürülmesi için bazı tedbirlerin alınması zaruriyet düzeyindedir ve acilen arz etmektedir.

Bu itibarla, ilgi (c) yazı kapsamında “Kılavuzluk Teşkilatları arasında direkt veya dolaylı bir şekilde kılavuz kaptan geçişine onay verilmeyeceği” uygulamasının söz konusu düzenlemenin amacına uygun olarak Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden diğer kılavuzluk teşkilatlarına geçiş ile sınırlı bir şekilde uygulanacağı hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Okay KILIÇ – Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü”

24 SAAT ARAYLA YAYINLANAN İKİ TAMİM

belge_1-003.jpg
belge_2-002.jpg

Haber: Recep CANPOLAT – Deniz Haber Ajansı

Share
689 Kez Görüntülendi.