logo

Almanya ve İtalya’da arasında göçmen krizi yaşanıyor

Alman sivil toplum örgütü Sea Watch, Akdeniz’de kurtardığı 47 göçmenin bulunduğu Hollanda bandıralı gemiyi limanlarını açması için İtalyan deniz sahasında bekletiyor. İtalya ise, “Gemideki 47 göçmenle Hollanda ilgilensin” dedi.
Alman sivil toplum örgütü Sea Watch, 7 gün önce Akdeniz’de kurtardığı 47 kaçak göçmeni taşıyan Hollanda bandıralı gemiyi, kötü hava şartlarından dolayı İtalya deniz sahasına getirdi.

İtalyan Sahil Güvenlik botları tarafından fark edilen Sea Watch’a ait geminin, ülkenin güneyindeki Sicilya Adası’nın Siracusa kentinin bin mil kadar açıklarında olduğu bildirildi.

Sahil Güvenlikten yapılan açıklamada, denizdeki kötü hava şartlarından dolayı gemidekilerin güvenliği için İtalyan deniz sahasına girilmesine izin verildiği, bir Sahil Güvenlik teknesinin de bölgeye yönlendirildiği kaydedildi.

Sea Watch ise Twitter hesabından, 19 Ocak’ta Libya açıklarında kurtarılan 47 kaçak göçmenin karaya çıkarılması için İtalyan hükümetinden limanlarını açmasını talep etti.

İtalyan hükümeti ise geçmişte olduğu gibi limanlarının kaçak göçmenlere kapalı olacağını duyurdu.

İtalyan basınında yer alan haberlerde, İçişleri Bakanlığının Hollanda’nın Roma Büyükelçiliğine mektup göndererek, “Hollanda bandıralı olmasından dolayı gemideki 47 kaçak göçmenle Hollanda’nın ilgilenmesi gerektiğini” savunduğu belirtildi.

Aşırı sağ görüşlü Lig partisinin lideri ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini de sosyal medyadan yaptığı değerlendirmede, Sea Watch’un gemisi için “yer yok” ifadesini kullandı. Salvini, Akdeniz’de yaşanan benzer vakalarda olduğu gibi bu 47 göçmenin de Malta tarafından kabul edilerek, AB ülkelerine dağıtılmasını istedi.

İtalya Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Danilo Toninelli de “Sea Watch’da Hollanda bayrağı bulunduğuna göre kurtarılan göçmenleri bu ülkenin alması gerekir.” açıklamasını yaptı.

İtalya’daki koalisyon hükümetinin diğer ortağı 5 Yıldız Hareketinin (M5S) lideri ve Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio da Sea Watch’a ait gemideki düzensiz göçmenlere sağlık ve gıda yardımı yapılacağını ancak İtalya’da karaya çıkmayacaklarını söyledi.

Di Maio, son zamanlarda Fransa hükümetiyle yaşanan krize atfen 47 düzensiz göçmenin Fransa tarafından alınması gerektiğini savundu.

Öte yandan Ansa ajansının haberine göre, AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in sözcüsü, Brüksel’de yapılan basın toplantısında konuya ilişkin bir soruya “Olayı yakından takip ediyoruz. Bizim pozisyonumuz çok açık. Önceliğimiz gemidekilerin güvenliği. Karaya güvenli bir şekilde çıkarılmaları garanti edilmeli.” cevabını verdi.

DENİZ HABER AJANSI

Share
502 Kez Görüntülendi.